Wokół Francji ostatnio zawrzało. Powód? Nowy prezydent, a konkretnie historia jego małżeństwa. Emmanuel Macron był niespełna 15-letnim dzieckiem w momencie kiedy poznał swoją obecną żonę. Ona zaś była już sporo po 30-tce. Zgoda, to dość niecodzienny model związku. Ale przecież tak odważnych połączeń wcale nie trzeba daleko szukać. Ot choćby w motoryzacji. Również tej francuskiej.

– Gdybym to ja był o 20 lat starszy od mojej żony, nikt nawet przez chwilę by nie pomyślał, że nie mogę być z nią w związku – powiedział Emmanuel Macron w jednym ze swoich wystąpień. Trudno zaprzeczyć. W końcu mało kogo dziwi związek w którym ona to gibka łania a jego wystarczy mocniej poklepać po plecach aby rozsypał się na kawałki. Ale już odwrotny model wywołuje skandal na światową skalę. W motoryzacji bywa podobnie; małe samochody z dużą mocą zawsze cieszą się sporą sympatią. Ale już te duże z nieco mniejszą liczbą koni niekoniecznie. Konkretnym przykładem może być testowany Renault Kadjar.

Renault Kadjar, SUV, kobiecy samochód, kobiecy test samochodu, kobiety i motoryzacja, kobiety za kierownicą

Nie będę ukrywać, że czekałam na ten test. W końcu samochody typu SUV to obecnie jedne z najchętniej kupowanych na rynku. Polacy nadal motoryzacyjnych wyborów dokonują nie sercem lecz rozumem. A taki osiłek to i całą rodzinę na wakacyjny wyjazd połknie, pralkę przewiezie. Jednym słowem będzie czymś więcej, niż tylko środkiem transportu z punktu A do punktu B. Dlatego też żaden szanujący się producent nie może sobie pozwolić na brak takiego kandydata w ofercie. Renault również.  A Kadjar, muszę przyznać, jest naprawdę imponujących rozmiarów. Próba wyjazdu z parkingu dobitnie mi to uświadomiła. Co za ulga, że samochody Renault mają doskonały promień skrętu zatem poruszanie się nawet takim zapaśnikiem nie nastręcza większych trudności. Kto jednak mimo to nie czuje się na siłach, ten może pomagać sobie asystentem parkowania. W przypadku Renault działa on naprawdę dobrze.

Wnętrze zostało utrzymane w eleganckiej czerni. Nie będę się rozpisywać na jego temat ponieważ to element, który każdy z Was może ocenić na swój sposób odwiedzając jeden z salonów Renault. To, na czym chciałabym się skupić, to serce tego samochodu. W przypadku testowanego egzemplarza była nim benzynowa jednostka TCe o skromnej pojemności 1.2. Konstruktorom Renault udało się z niej wycisnąć 130 KM. Już słyszę gwizdy z widowni gdyż z pewnością dla większości z Was to wynik skazany na porażkę. Ja jednak zaryzykuję i stanę w jego obronie. Po tygodniu spędzonym za jego kierownicą owszem, przyznaję, że większa ilość koni byłaby mile widziana. Jak mawiał mój kolega: nie ma takiego pojęcia jak zbyt duża ilość mocy. Ale przy masie samochodu, która wynosi 1306 kg, uwierzcie mi, że to w zupełności wystarcza. Samochód porusza się z lekkością ważki a co za tym idzie, zużycie paliwa w cyklu miejskim pozostaje na bardzo przyzwoitym poziomie 8,8 litra na każde 100 km. Bo im większe stado koni, tym studnia z wodopojem musi być głębsza. A w tym przypadku można zalać samochód do pełna i puścić w niepamięć po której stronie znajduje się wlew paliwa.

Ci z Was, których nie udało mi się przekonać, może głęboko odetchnąć. Producent przygotował mocniejszą, benzynową 160-konna wersję. Ceny Renault Kadjar z testowaną jednostką oraz 6-biegową, manualną skrzynią biegów startują od 77 500 zł. Najdroższa Intens sięga 90 900 zł. Za najmocniejszą wersję(dostępna tylko w najwyższej opcji wyposażenia) trzeba już położyć na stół 96 900 zł. Ciężko się nie zgodzić, że to dość atrakcyjne kwoty jak za  kawalerkę na czterech kołach. Francuski producent zdecydował się popłynąć pod prąd ale tym razem to była słuszna decyzja. Skandalu nie będzie.

Tekst i zdjęcia: Anna Nazarowicz

Renault Kadjar, SUV, kobiecy samochód, kobiecy test samochodu, kobiety i motoryzacja, kobiety za kierownicąRenault Kadjar, SUV, kobiecy samochód, kobiecy test samochodu, kobiety i motoryzacja, kobiety za kierownicą

Renault Kadjar, SUV, kobiecy samochód, kobiecy test samochodu, kobiety i motoryzacja, kobiety za kierownicą

Renault Kadjar, SUV, kobiecy samochód, kobiecy test samochodu, kobiety i motoryzacja, kobiety za kierownicą

Renault Kadjar, SUV, kobiecy samochód, kobiecy test samochodu, kobiety i motoryzacja, kobiety za kierownicą