Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Wirus pokrzyżował bowiem wiele planów na zmianę samochodu. Trzeba więc na nowo zapałać sympatią do posiadanego auta. Na szczęście technologia czyni cuda a efekty jej działań przechodzą najśmielsze oczekiwania. Dzięki temu Twój rachunek bankowy nie spłonie a Ty zobaczysz nowy kolor (lub świeży blask) i poczujesz zapach nowego egzemplarza. Bo tym właśnie jest detailing. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Nie czarujmy się – upływający czas kąsa swoim zębem wszystko i wszystkich. Mimo usilnych starań samochód jest zatem narażony na szybszy, czy też wolniejszy, proces niszczenia. Można temu zapobiegać, można również leczyć. Nowy samochód warto zatem jak najszybciej uzbroić w skuteczną ochronę. Z kolei używany bez większego problemu można dziś odświeżyć.

Na chwilę obecną jest szereg rozwiązań mających na celu ochronę lakieru, skórzanej tapicerki czy też tworzyw i plastików. Mówiąc w skrócie: ich zastosowanie pozwala na dłużej zachować młodość samochodu. Zwłaszcza że lakiery są dziś ekologiczne, a co za tym idzie, miękkie więc szybko ulegają uszkodzeniu. Poniższe rozwiązania pomogą temu zapobiec.

Powłoka ceramiczna – nie ma mocnych

„Bielsze nie będzie” – mówi reklama proszku do prania. Z powłoka ceramiczną jest podobnie. Po jej nałożeniu nie tylko uzyskujemy szklistość, której nie da się przebić ale również niebywała głębię. Efekt? Samochód wygląda znacznie lepiej, niż w dniu opuszczenia salonu. Nakładanie powłoki ceramicznej nie ma na celu wyłącznie uczty wizualnej. To również najskuteczniejsza, na chwilę obecną, ochrona lakieru. Powłoka tworzy bowiem twardą skorupę odporną na odpryski, obtarcia, zarysowania i działanie soli drogowej, smoły a także ptasich odchodów. Swoją drogą te ostatnie mają destrukcyjny wpływ na kondycję lakieru. Dłuższa obecność ptasich zanieczyszczeń na lakierze może doprowadzić nawet do powstania jego przebarwień. Warto zatem usuwać je jak najszybciej. Co więcej, powłoka ceramiczna to zabezpieczenie na kilka lat. A więc wydatek naprawdę godny rozważenia.

Oklejanie folią ochronną – usuwasz kiedy chcesz

To kolejna metoda ochrony lakieru. W przeciwieństwie do powłoki ceramicznej folia nie pogłębia koloru, nie nadaje również tak pięknego blasku. Nie zmienia to jednak faktu, że również jest skuteczna. Podobnie jak ceramika, chroni przed odpryskami czy tez obtarciami a w przypadku uszkodzenia jej regeneracja jest błyskawiczna, odbywa się bowiem pod wpływem ciepła. Jeżeli zatem samochód zaliczy parkingowe obtarcie to wiedz, że lakier nie ulegnie uszkodzeniu a folię szybko się naprawi. Folie mają jeszcze jeden, zdecydowany plus – można wybierać pomiędzy błyszczącą a satynową. A to oznacza, że możesz diametralnie zmienić wygląd swojego samochodu.

Oklejanie kolorową folią – zmieniasz kolor kiedy chcesz

Kobieta zmienną jest ale panowie również miewają swoje kaprysy. Jak się okazuje, kolor samochodu bywa jednym z nich. Kolorem można się dzisiaj bawić bo, jak nigdy wcześniej, jest to prosty i w pełni odwracalny zabieg. Współczesne folie kolorowe są bardzo wysokiej jakości. Dają zatem nie tylko imponujący efekt, ale też z łatwością można je usunąć jeżeli zajdzie taka potrzeba. Kolor samochodu można zatem zmieniać bez najmniejszych obaw o kondycję oryginalnego lakieru. Na jaki konkretnie? Serwis VCentrum ma ich w ofercie ponad 500.

Renowacja skórzanej tapicerki oraz wnętrza samochodu – czysto, świeżo, higienicznie

Umówmy się – tapicerka w samochodzie nie ma łatwego życia. Pomijam już fakt, że dzieci oraz zwierzęta potrafią nieźle nabroić. Ale nawet jeżeli jesteś jedynym użytkownikiem auta to nie zmienia faktu, że wilgoć (konkretnie jesienią i zimą) oraz zapach (to już latem) wgryza się w tapicerkę na amen. Czy to zatem materiałowa czy skórzana, raz na jakiś czas dobrze jest ją odświeżyć. Co więcej, skóra z biegiem lat może matowieć, nosić ślady przetarcia oraz doczekać się przebarwień. To wcale nie oznacza, że tapicerka jest do wymiany. Detailing korzysta obecnie ze środków oraz preparatów, które skutecznie potrafią cofnąć czas. Na tapicerce detailing wnętrza jednak się nie kończy. Usługa obejmuje bowiem pranie podsufitki, boczków a także czyszczenie i konserwację wszystkich, nawet tych najmniejszych elementów kabiny pasażerskiej. Efekt? Niejednego klienta już solidnie zaskoczył.

Nie jest tajemnicą, że samochód z każdym dniem traci na wartości. A mimo to nadal kupujemy samochody na lata. Niestety możemy na auto chuchać i dmuchać ale codzienne użytkowanie, z biegiem czasu, da się we znaki. O ile jednak my, kobiety, zmianą garderoby i fryzury potrafimy sobie ująć lat, tak również samochód może zyskać swoją drugą młodość. Rzetelnie przeprowadzony detailing będzie podgrzewać nasz „związek” z autem przez kolejne, długie lata.

Zdjęcia: VCentrum – niezależny serwis i dealer samochodów premium