Kategorie

Instagram

Najczęściej otwierane

projektant Audi

„Nie obawiaj się doskonałości – nigdy jej nie osiągniesz” mawiał Salvador Dali. Tymczasem Audi dla milionów ludzi to samochody właśnie doskonałe. Spora w tym jego zasługa. Kamil Łabanowicz bo o nim właśnie mowa, urodził się na Śląsku, ukończył studia w Mediolanie i od 13 lat projektuje samochody dla koncernu Audi. Dziś zgodził się udzielić odpowiedzi na kilka moich pytań.

Projektowanie samochodu to proces ….. bardzo długi. Trwa bowiem do 5 lat. Co więcej, trudno go skrócić ponieważ samochód jest bardzo skomplikowanym produktem.

Projekt zaczyna się od …. wbrew pozorom wcale nie od zera 😊 musimy dostosować projekt do platformy, którą otrzymujemy na początku prac nad nowym samochodem. Mamy zatem pewien fundament pod prace projektowe.

Najbardziej lubię projektować ….. samochody 😊 ale żeby nie było tak banalnie to ogromna radość sprawia mi również projektowanie domów. Jak już wiesz bo wspominałaś mi na początku spotkania, mam na swoim koncie projekt domu EDOMI, który zdobył nagrodę A’Design Awards.

Nie chciałbym zaprojektować …. łodzi oraz samolotu. Ale głównie dlatego, że jest tam zbyt duża ilość czynników jakie należy brać pod uwagę przez co tego typu projekty są niezwykle trudne.

projektowanie samochodów
„…z czasem ta praca robi się coraz trudniejsza” – Kamil Łabanowicz projektant Audi

Gdybym miał zaprojektować tani samochód dla 16-stolatka to ….. podjąłbym się go bez wahania. To naprawdę ciekawe wyzwanie mimo, że niskobudżetowe samochody są pozbawione tych wszystkich udogodnień technologicznych i mogłoby się wydawać, że mam ograniczone pole do działania.

Inspiracji do projektowania szukam …. w modzie, w architekturze. Ale tylko wtedy, kiedy nic się nie dzieje na kartce, kiedy faktycznie mam pustkę w głowie.

Z biegiem czasu ta praca robi się …. coraz trudniejsza. To bowiem nieustająca walka pomiędzy wizją projektanta, planem inżyniera i wytycznymi księgowych. Projektowanie samochodów to zatem ciągły kompromis.

Znamy oczekiwania klientów ponieważ …. opieramy się na oczekiwaniach konkretnej grupy klientów ale nie wiem jak duża to grupa. Projektanci nie przeprowadzają tego typu badań. Wiemy jednak jakie są reakcje klientów po wprowadzeniu danego modelu na rynek.

Zaprojektowałem również … nie mam na swoim koncie żadnych innych samochodów oprócz Audi. Jestem związany z tym koncernem od 13 lat od kiedy odbyłem u nich praktyki.

Gdybym mógł projektować dowolnie wybrane przedmioty to byłyby to …. nadal samochody. Czerpię ogromną satysfakcję z tej pracy. Od dziecka fascynowało mnie rysowanie aut i widać z tego się nie wyrasta.

projektowanie samochodów
„Nie chciałbym zaprojektować łodzi oraz samolotu”

Gdybym miał zaprojektować dom dla siebie to …. byłoby to bardzo łatwe ale obawiam się że szybko by mi się znudził. Lubię częste zmiany.

Zmieniam samochód …. kiedy tylko portfel pozwala😊

Kupując samochód …. zwracam uwagę najpierw na wygląd chociaż są samochody, które świetnie wyglądają ale kiepsko jeżdżą np. Alfa Romeo Brera.

Zlecenie marzeń to …. nie ma takiego. Projektowanie przedmiotów to niezwykła przygoda i każdy projekt byłby dla mnie ogromna przyjemnością. Ale jeżeli musiałbym coś wybrać oprócz samochodów to wybrałbym meble.

Punkt, w którym chciałbym się znaleźć …. to brać udział w wielu różnych projektach jednocześnie jako doradca, mistrz ponieważ w roli doradcy czuję się naprawdę dobrze.

Projekt, z którego jestem najbardziej dumny to .… pierwszy model koncepcyjny Audi, nad którym pracowałem 10 lat temu.

Fot. Filip Olczak

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*