Kategorie

Instagram

Najczęściej otwierane

Sportowe akcesoria do samochodów

Dla jednych po prostu jest okrągła. Dla innych ma cały szereg zalet. Bo sportowa kierownica, we właściwych rękach, stanowi dość skuteczną broń. A kierownica MOMO jest tego najlepszym przykładem. Schummacher, Senna czy też Niki Lauda – to tylko niektóre nazwiska, które korzystały z kierownicy MOMO. Jaki jest jej sekret? I co ogólnie warto wiedzieć na temat jazdy ze sportową kierownicą?

Nikogo zapewne nie zaskoczy fakt, że marka MOMO narodziła się we Włoszech. To w końcu naród, który dobry design ma niemal we krwi. Gianpiero Moretti, założyciel marki, nie stanowił pod tym względem wyjątku. Sercem oddany samochodowym wyścigom postanowił w końcu stworzyć kierownicę na miarę swoich potrzeb. Tak powstała pierwsza kierownica MOMO.

Dobre wieści szybko jednak się rozchodzą a dobre rzeczy skutecznie rzucają się w oczy. Tym sposobem inni kierowcy, widząc kierownicę u Pana Moretti, zapragnęli mieć taki sam egzemplarz. Maszyna produkcyjna poszła w ruch kiedy z kierownicą MOMO na pokładzie kierowca Ferrari, John Surtees, w 1964 roku zdobył tytuł Mistrza Świata Formuły 1.

Dziś MOMO to sportowe akcesoria dostępne w ponad 60 krajach na całym świecie. Dostarczają tego wszystkiego, co we włoskim designie oraz bogatym, motorsportowym doświadczeniu najlepsze. Jak bowiem głosi hasło MOMO w wolnym tłumaczeniu: z przedmiotów użytkowych czynimy samochody stylem życia. Tylko czy oby to styl dla każdego.

1. Komfort? Ale to już było

Kierownica MOMO, podobnie jak każda kierownica sportowa, nie powinna być kupiona jedynie oczami. To bowiem rozwiązanie, które ma na celu dostarczyć konkretne korzyści a komfort z pewnością nie jest jednym z nich. Owszem, jej prezencja jest rasowa, sportowa i ogólnie na plus. Ale warto też pamiętać, że za sprawą swojej mniejszej średnicy (od 25 do 35 cm w zależności od tego, czy do rajdów, czy do wyścigów czy jedynie do tuningu wizualnego) nawet najmniejszy ruch potrafi wpływać na kierunek jazdy. Sportowa kierownica  sprawia zatem, że samochód robi się znacznie bardziej „czuły” na każdy nasz manewr. Jej obecność pozbawia kierowcę również poduszki powietrznej co dla niektórych może nie być bez znaczenia.

2. Zawsze skóra lub zamsz

Sportowe kierownice najczęściej są obszywane zamszem. Rzadziej naturalna skórą, która występuje raczej w przypadku kierownic mających głownie na celu walory estetyczne. Przyczyna? Bardzo prosta: zamsz skutecznie redukuje ryzyko poślizgu dłoni na kierownicy, zwłaszcza w sportowych rękawicach. A przy dużych prędkościach, gdzie każdy manewr musi być bardzo dokładny, nie ma miejsca na przypadkowe uślizgi dłoni. Jest również druga strona medalu: zamsz zdecydowanie szybciej się wyciera. Warto zatem zadbać o rękawice z zamszowym podszyciem. Taki wybór zagwarantuje pewniejszy chwyt i dłuższą żywotność kierownicy.

MOMO kierownica do samochodu
3. Odległość czyli co to jest naba?

Odległość kierownicy od fotela, podczas wyczynowej jazdy, jest niezwykle ważna. A konkretnie to im bliżej, tym lepiej. Taka pozycja pozwala bowiem lepsze czucie pojazdu (sprawdziłam na torze pod czujnym okiem instruktora będącego kierowcą rajdowym). To z kolei pozwala na szybsze reagowanie chociaż nie popadajmy przy tych ustawieniach w skrajność.

Do regulowania wspomnianej odległości z odsieczą nadchodzi tzw. naba. To nic innego jak przedłużenie kolumny kierowniczej, które pozwala nam osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Tu warto pamiętać o bardzo dokładnym (czytaj: solidnym) przykręceniu kierownicy. Konsekwencje wszelkich zaniechań na tym etapie mogą być bowiem naprawdę opłakane.

Sportowa kierownica – warto czy nie?

Reasumując: sportowa kierownica, taka jak MOMO widoczna na zdjęciu, to z pewnością bardzo ciekawy dodatek, który nadaje wnętrzu auta ciekawego charakteru. Dobrze dobrana kierownica (kolor skóry, ilość ramion, średnica) do koloru wnętrza auta oraz jego stylu, z pewnością ucieszy niejedno oko. To jednak rozwiązanie dość analogowe i nie pozostające bez wpływu na sposób prowadzenia. Po takiej zmianie będzie zatem w aucie stylowo ale też mniej komfortowo. Ty decydujesz.

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*